Informace pro podzimní sezónu 2018

Za celou dosavadní dobu zahradnické činosti jsme vyprodukovali množství habrů, jež by v jedné řadě vytvořilo živý plot o délce přes 100 kilometrů.

Velice durazně zákazníkům dopručuji ,aby přes léto nic nesázeli. Vzhledem k prohlubování vláhovémo deficitu se pozastavuje expedice habru od 15.7. do druhé ploviny září.

Komunikaci upřednostňuji spíše mailem na zivepl@seznam.cz

Upozornění:

Osobní odběr je lepší, než zasílání na dobírku. Je to rychlejší a jednodušší, zákazník si tak může sám vybrat a posoudit kvalitu kupovaného. Prosím zájemce, aby volali alespoň 1 den (lépe však 2 - 3 dny) před zamýšlenou návštěvou zahradnictví, abych vše stihl včas přichystat. V sezóně vše probíhá trochu hekticky a práce na zahradě je hodně, občas je nutné trošku improvizovat a proto prosím zákazníky o porozumění a trpělivost. Pokud to situace dovolí, snažím se samozřejmě vycházet zákazníkům vstříc.

Informace pro podzimní sezónu:

Podzimní sezóna začne koncem září. Objednávky posílejte, prosím, s dostatečným předstihem.
Doba expedice dřevin z volné půdy, ať už prostokořenných nebo s balem, je podstatně závislá na vývoji počasí. Dřeviny z volné půdy se vyrývají v době, kdy delší dobu prší a ochladí se. Osobní odběr je zpravidla možný v 1. polovině října, zasílání na dobírku probíhá od 2. poloviny října.

Expedice dřevin v kontejneru je možná už od 2. poloviny září.

Na podzim by se s výsadbou nemělo příliš spěchat a na jaře naopak otálet. Třeba ještě v polovině října jsou listy rostlin zelené a mělo by se počkat, až se začnou barvit a stahovat zeleň do zásobních orgánů (kořenů a tvrdších pletiv). Ve velkých školkách se listy odírají mechanicky nebo jsou postříkány chemicky, aby opadaly - to ale není přirozený ani šetrný postup.

Většina lidí soudí, že sázet se má na jaře, což je také pravda, ale podzimní výsadba skýtá více výhod. Téměř každý rok se stává, že v průběhu listopadu začne mrznout a napadne trochu sněhu, což kdekoho vyleká a tím ukončí zahradní práce, což je téměř vždy zbytečně ukvapené, protože to bývá jen dočasně ochlazení, které vystřídá obleva, což se stalo i vloni a ještě začátkem prosince byly ve středních podmínkách velmi vhodné podmínky pro výsadbu.

I při nižších teplotách v době vegetačního klidu, kdy nadzemní část neroste, pokračují dřeviny v mízním růstu i v růstu kořenů a tím se adaptují na novém stanovišti. Na jaře tak rostlina může rychleji a snáze plynule nastartovat růst a využít vláhy. Při podzimní výsadbě také zpravidla není nutné provádět zálivku. Jakékoliv obavy z vymrznutí nejsou opodstatněné, pokud se kořeny nacházejí v půdě.

Optimální doba na zasílání a výsadbu je konec října a celý listopad. Podzimní termín je pro výsadbu dřevin všeobecně vhodnější, protože rostliny jsou usazeny v půdě a na jaře mohou plynuleji zakořeňovat a jejich růst je bezprostředně podpořen vláhou, která v půdě přetrvává od tajícího sněhu. Výsadba je možná bez jakýchkoliv problémů, pokud není půda promrzlá i přes den. Noční mráz vůbec nevadí.

Doporučuji rostliny a dřeviny odebrat spíše na podzim a pokud je nestihnete ještě na podzim vysadit, založte je na stiném místě. Takovým způsobem je můžete uchovat až do jara a na jaře je můžete včas vysadit.

Výsadba na jaře je samozřejmě také zcela správná a v pořádku

Pokud proběhne ve správnou dobu od března nebo v průběhu dubna až do května za dodržení všech správných technologických postupů. Dřeviny s balem můžeme sázet úspěšně až do června.

Dodací lhůty:

Lhůta potřebná na přichystání objednávky k osobnímu odběru závisí zejména na počtu a druhu objednaných položek. Prosím zájemce, aby zasílali objednávky s dostatečným předstihem, lhůta na přípravu dřevin k osobnímu odběru je zpravidla 2 až 3 dny. Po předchozí domluvě může být tato lhůta zkrácena. Pokud ale obsahuje objednávka větší počet položek (10 až 20 druhů), může příprava trvat i 3 až 5 dnů. Jestliže se naopak objednávka týká jednoho druhu prostokořenných sazenic, může být objednávka přichystána k odběru již do 2. dne po obdržení objednávky.

Od podzimu 2017 bude probíhat vyřizování objednávek podstatně rychleji. Budu mít v nabídce již takové množství a tak široký sortiment, že bude možné si pro habry a rostliny v kontejneru rovnou přijet, vybrat si na místě a odjet, ale v každém případě bude stále lepší poslat požadovanou objednávku s předstihem. Nutnost objednat si dřeviny předem zůstává jen u kopaných dřevin z volné půdy.

Pokud si vysadíte živý plot z dřevin ode mne, budu rád, když mi později pošlete fotky a zprávu, jak vám živý plot roste.