Spiraea (tavolník) Spiraea (tavolník) Spiraea (tavolník) nízký tavolník (Spiraea bella) Spiraea bella Spiraea bumalda (tavolník) Spiraea bumalda (tavolník) Spiraea bumalda Anthony Waterer Spiraea bumalda Anthony Waterer Spiraea bumalda Anthony Waterer Spiraea bumalda Gold Flame Spiraea japonica Shirobana Spiraea cinerea Grefsheim (tavolník popelavý) Spiraea vanhouttei (tavolník van Houtteův) - v době květu Spiraea vanhouttei (tavolník van Houtteův) Spiraea bella (tavolník) Spiraea bumalda (tavolník) Spiraea vanhouttei (tavolník van Houtteův) Spiraea vanhouttei (tavolník van Houtteův) - začátkem března Baly tavolníků několik let po výsadbě. Spiraea bumalda Anthony Waterer

Vhodná dřevina do živých plotů.

Tavolník - Spiraea bumalda

Nízký, hustý, přes léto růžově kvetoucí (kvete od června), dorůstá výšky 1 m. Nejvhodnější na živé ploty podél cest, na oddělování trávníků od chodníků, podél zdí, kam se už nemůže rozrůst trávník z důvodu srážkového stínu. Přirozeně se rozklesne do šířky 1 m, takže lze bez problémů kolem něj a z části i pod ním kosit trávu ručně i sekačkou. Kvete na koncích větviček růžově nebo v různých odstínech této barvy podle kultivarů. Můžeme ho i zastřihávat, ale není to nutné. Na půdu jsou velmi nenáročné, avšak vyžadují dostatek světla. Aby dostatečně bohatě kvetly, je nutno je minimálně každé dva roky na jaře seřezat u země. Do června doroste do původní velikosti. Na nízké živé ploty je snad nejvhodnějším druhem.

Tavolník van Houtteův - Spiraea vanhouttei

Vysoký, hustý, na jaře intenzivně bíle kvetoucí. Možno i výrazně stříhat. Hodí se na volně rostoucí i tvarované živé ploty do výšky 2,5 m.

Spiraea bumalda Gold Flame

Vytváří nízké, husté keříky do velikosti půl metru. Listy jsou žluté, kvete růžově.

Spiraea bumalda Anthony Waterer

Je o něco menší než původní druh a kvete karmínově červeně.

Spiraea bella

Vytváří velmi nízké, drobné keříky.

Spiraea douglasii

Dorůstá do výšky 1, 5 metru. Podlouhlé růžové květesntví na konci větviček je však, na rozdíl od ostatních tavolníků, vzpřímeně podlouhlé.

Spiraea cinerea Grefsheim

Keřík středního růstu, má úzce kopinaté lista, matně popelavé barvy.

Spiraea japonica Golden Princess
Spiraea japonica Shirobana
Spiraea japonica Albiflora
Spiraea japonica Little Princess

Vytváří nízké keříky s drobnými lístky, kvete bíle.

Spiraea nipponica Tossaensis
Spiraea nipponica Snowmound
Spiraea prunifolia